Ultra Chaos Piknik - Małgorzata Wasilewska Fotografia
Ultra Chaos Piknik - Aneta Adamiak
Ultra Chaos Piknik - Małgorzata Wasilewska Fotografia
Ultra Chaos Piknik - Among Scratches

CHAOS W MOJEJ GŁOWIE #26 – ZIMA 2022

UWAGA! UWAGA! NADCHODZI!!!

Już niebawem będziemy odbierać z druku nowy numer punkowego zina CHAOS W MOJEJ GŁOWIE! Na dziś dzień drukarze jeszcze walczą z tym potworem, ale mamy nadzieję, że jeszcze przed katolicko-konsumpcyjnymi świętami będą odebrane pierwsze egzemplarze z druku… Pytajcie więc i uzbrójcie się jeszcze w chwilę cierpliwości! By jednak podkręcić wasze apetyty, podajemy poniżej zawartość numeru, jak i okładkę…

Chaos w Mojej Głowie #26 – zima 2022 (format A4 / 276 strony / cena: 40PLN + przesyłka)

KOLUMNY

  • Dwanaście kolumn napisanych przez osoby związane z polską sceną DIY hardcore punk.

WYWIADY

  • SORROW – poznańska ekipa spod znaku stench metal/punk, która ma na koncie bardzo dobry debiut „Black Crow” ale i kłopoty ze składem, które mamy nadzieję, iż są już przeszłością i SORROW niedługo powróci do koncertowania.
  • PÄNIKA – ta wrocławska kapela już chwilę sobie pogrywa i wydała kilka krótkich materiałów na różnych nośnikach… łupią hałaśliwego raw punka, jakiego w tym kraju mało kto gra.
  • RATO TRISTE – czyżby czeska odpowiedź na japoński CORRUPTED? Bracia Czesi potrafią miażdżyć swoim walcowatym sludge jak mało kto!
  • AMPUTACJA GŁOWY – tych trzech nieokrzesanych punków z Trójmiasta spuści wam srogi wpierdol swoim brudnym punk rockiem! Co ciekawe, śpiewają nie tylko po polsku, ale też po… rosyjsku! Uważajcie na tych gnojków!
  • SEROTONIN ZERO – lada chwila ma się pojawić ich pełen debiut, a na razie ta białoruska załoga mieszkająca na stałe w Warszawie dość dobrze poczyna sobie na koncertach, o czym mogliśmy się przekonać m.in. w Żelebsku. Wywiad oczywiście nie tylko o muzyce, bo trudno z Białorusinami rozmawiać tylko o muzyce…
  • DETESTO – Brazylijczycy, którzy wzorce dla swojej muzy czerpią zarówno z europejskiej szkoły d-beatu, jak i latynoskiej punkowej tradycji. Wychodzi im z tego całkiem niezły crust punk, ale w wywiadzie mowa jest nie tylko o tym…
  • ACROHOLIA – gdy w 1991 roku rozpadała się na kawałeczki Jugosławia, ci kolesie postanowili zacząć grać grindcore! Dziś są prawie żywą legendą, gdyż tak naprawdę grają bardzo okazjonalnie. Niemniej warto poczytać co mają do powiedzenia, gdyż mamy tu do czynienia z dobrym kawałkiem historii serbskiej (i nie tylko) sceny!
  • SYNDROME 81 – gdy grali w 2018 roku w Żelebsku, wiele osób pod sceną miało łzy w oczach, i z tymi łzami oddawała się szalonej zabawie. Po latach grania wreszcie wydali pełen album, „Prisons Imaginaires”, który z pewnością podbije wasze serca. Bardzo się cieszymy z tego, iż na naszych łamach jest wywiad z tymi melancholijnymi punkami z Bretanii.
  • JAM DIABEŁ II – nowe oblicze łódzkiej sceny! Bezkompromisowy punk na d-beatowych resorach i jasny, dosadny przekaz, bez owijania gówna w bawełnę! Koniecznie sprawdźcie co mają do powiedzenia oraz jak grają!!!
  • ANTIGAMA – legenda polskiej sceny grindcore, która gra nieoczywistego grinda na swojej nowej płycie „Whiteout”. W tym wywiadzie poczytacie nie tylko o nowej płycie, ale też o teatrze, filmach i grach komputerowych, które łączą się z tą ciekawą kapelą…
  • NECROSODOMISTICAL SLAUGHTER – po kilku latach milczenia do żywych powróciło zło z Płocka, które napierdala aż miło w nasze narządy słuchu swoim grindcore! A dla nich Grind to Punk! Punk to Protest! I wszystko jasne…
  • KSY – Na początku roku wydali swój debiutancki album „Na wschodzie bez zmian”, potem zagrali trochę koncertów w kraju i za granicą. Ich zimna fala na post-punkowych bitach potrafi wyrwać z marazmu. Poczytajcie, co mają do powiedzenia…
  • JE T’AIME – francuska scena post-punkowa ma się całkiem dobrze. W tym roku na bolkowskim Castel Party zagrali m.in. ci Francuzi a nasz wysłannik zapoznał się z nimi osobiście, co potem zaowocowało niniejszym, bardzo ciekawym, wywiadem.
  • SPECTRAL LORE – za tą nazwą czai się grecki metalowiec, anarchista i zatwardziały antyfaszysta zaangażowany w denazyfikację sceny metalowej. Poza SPECTRE LORE tworzy również kilka innych muzycznych projektów, które łączy polityczne zaangażowanie. Ponadto, zaangażowany był on również w organizację pierwszego w Grecji metalowego festiwalu antyfaszystowskiego. Ale o tym wszystkim przeczytacie w wywiadzie…
  • TUMULTUOUS RUIN – jednoosobowy projekt, który łączy w sobie diaboliczny black metal, anarchizm i antyfaszystowską postawę.

ROZMOWY NIEKONTROLOWANE

  • „W powietrzy czuć oddech rogatego i samo się rysuje” – tradycją stało się już w „Chaosie” to, iż autor okładki jest również przepytywany przez redakcję. Tak też się stało i teraz… w wywiadzie Szymon Siech opowiada o swoich rysowniczych początkach, inspiracjach, kapelach dla jakich tworzy itd.
  • „Zmęczyło mnie już przejmowanie się tym, co jest fajne lub dopuszczalne w scenie punkowej” – ten wywiad to chyba jedna z najważniejszych rzeczy w tym numerze! Oto rozmowa z człowiekiem legendą – Jeffem Nelsonem – współzałożycielem wspaniałego Dischord Records, perkusistą takich zespołów, jak TEEN IDLES, MINOR THREAT, THREE i HIGH BACK CHAIRS. Musicie to przeczytać!!!
  • Sorry Hombre Records – wywiadzik z bardzo pozytywnie zakręconym kolesiem, Tomkiem Rączką, który wydaje kasety magnetofonowe, organizuje festy i krzyczy w zespole WONDERFUL LIFE.
  • „Sukces sceny punkowej lat 90. bardziej niż cokolwiek wcześniej rozpowszechnił etos DIY” – Ken Sanderson to człowiek w dużej mierze odpowiedzialny za popularność japońskiego hardcore punka w USA, wydawca muzy pod szyldem Prank Records oraz animator niezależnej sceny hardcore punk na Zachodnim Wybrzeżu USA. Bardzo fajny i ciekawy wywiad…
  • Otwórzmy wszystkie klatki! – Łukasz Michułka od kilku dobrych lat zaangażowany jest w działania pro-zwierzęcej organizacji Otwarte Klatki, i o tym głównie z nim rozmawiamy w niniejszym wywiadzie… A tak poza tym, wali on też w gary w THE DOG, ale o tym nie gadamy…
  • „Faszyzm jest czymś, co ukrywa się i funkcjonuje również w spektrum apolitycznym i estetycznym” – w tej rozmowie z anonimowym aktywistą z Antifascist Black Metal Network pytamy głównie o polskie podwórko metalowe… i taki jeden zespół, ale jak chcecie wiedzieć jaki, to sięgnijcie po „Chaos”…
  • „Jeśli w naszym kraju nie będzie kultury, to sami ją stworzymy” – na koniec Rozmów Niekontrolowanych mega-wywiad z Fero, animatorem kultury niezależnej że słowackiego Bardejova, gdzie wraz z innymi tworzy miejscówkę o nazwie Baszta. Fero ponadto udzielał i udziela się muzycznie w POSLEDNE DECEMBROVE DNI czy SOUND OF QUALM oraz prowadzi wydawnictwo Different Records.

FOOD NOT BOMBS

  • Jedzenie Zamiast Bomb Płock, czyli przepytywanka kolejnej ekipy, która od lat pomaga bezdomnym i potrzebującym rozdając nie tylko jedzenie.

NA KRAŃCACH ŚWIATA

  • Bike Tour 2022 – dość obszerna relacja z rowerowej podróży po południowych krańcach Europy z krótkim wypadem do Azji, jakiej oddało się trzech załogantów z Jasła.
  • Rwanda – piękno z makabryczną historią – łódzki anarchista pisze o swojej podróży do tego afrykańskiego kraju oraz bardzo trudnej przeszłości, o której zapewne wielu/e z was jeszcze pamięta…
  • 1 455 869 obrotów koła – kolejna mega przygoda rowerowa… samotna podróż na dwóch kółkach z Gdańska do hiszpańskiego Calahorra.

LEKSYKON ANARCHISTÓW I ANARCHISTEK

  • Z Budapesztu, przez Berlin, Paryż i Barcelonę do Meksyku. Życie i zdjęcia Kati Horna – zgodnie z zapowiedzią, przedstawiamy wam losy kolejnej anarchistki, która wyrażała swoje idee poprzez aparat fotograficzny. Jej losy przecinały się z najważniejszymi wydarzeniami pierwszej połowy XX wieku.

HISTORIA

  • Europejska kolaboracja pod hitlerowską okupacją – kto i dlaczego w opanowanej przez nazistów Europie kolaborował ze zbrodniarzami i sam dokonywał takowych zbrodni? Warto przeczytać i wysnuć wnioski z historii!
  • Emanuel Moravec – minister oświaty i kolaboracji – to już bardziej szczegółowa historia kolaboracji z hitlerowskimi zbrodniarzami i niezmiernie interesująca postać w czeskiej historii.
  • Manewry z bombą atomową – w cieniu atomowego zagrożenia ze strony Putlera, przedstawiamy wam historię, jak to radzieccy przywódcy eksperymentowali nie tylko z tą groźną bronią, ale i własnym narodem.
  • Bogata historia polskiego antysemityzmu – od pierwszych zamieszek anty-żydowskich w XIX wieku, aż do czasów nam niemal współczesnych. Może krótko i zwięźle, ale za to rzeczowo o polskim antysemityzmie.

ARTYKUŁY

  • Patrząc na ręce myśliwym – Olga, aktywistka Lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego, pisze o kolejnych potyczkach z legalnymi mordercami zasłaniającymi się tradycją i obowiązującym prawem. Jest ciąg dalszy spraw sądowych, kolejne bezprawne odstrzały, jak i… bezpośrednie ataki na aktywistkę!
  • Z przesłaniem do gwiazd – bardzo ciekawy artykuł pokazujący, w jaki sposób telewizyjny serial s-f „Star Trek” wpływał na amerykańskie (i nie tylko) społeczeństwo i niósł za sobą idee równości, tolerancji i sprzeciwu wobec autorytaryzmu.
  • Granica w politycznej rozgrywce – w pierwszą rocznicę pojawienia się na polsko-białoruskiej granicy uchodźców, aktywistki i aktywiści No Borders Team podejmują się głębszej analizy wydarzeń, wybiegając szerzej poza polskie poletko i krytykując systemy graniczne na całym ziemskim globie.

OPOWIADANIE

  • Kamienicznik – odrobina literatury w punkowym zinie? Czemu nie! W tym opowiadaniu autor dotyka wielu problemów, z jakimi zmagają się ludzie związani z punkową kontrkulturą, jak i ideami autonomicznymi.

NA TRASIE

  • Dwa razy Czechy… Trzy razy Niemcy czyli zagraniczne wycieczki NIC ŚMIESZNEGO – tu poczytacie o tym, jakie to przygody imały się chłopaków z tej poddębickiej kapeli w czasie ich wizyt u naszych południowych i zachodnich sąsiadów.

HAŁAS W NASZYCH GŁOWACH

  • Czarny metal czarnej flagi czyli przegląd sceny anarchistycznego black metalu – kolega Konrad zwięźle pisze o tym, co tam nowego piszczy w antyfaszystowskiej scenie black metalowej
  • Punk rock zmarnował mi życie vol. XIX – Grzester się nie poddaje i wciąż opisuje dla was różniste kompilacje, jakie ukazywały się na całym świecie. Jego teksty to istna kopalnia wiedzy o punk rocku!
  • Noise Not Music – historia japońskiego punka cz. 1 – nowy cykl na naszych łamach… Japonia wciąż potrafi fascynować jako kraj, ale również miłośników punk rocka fascynuje to, co robili i robią z tą muzyką Japończycy. Oto pierwsza część historii punka na japońskich wyspach.
  • Rancho i Cyrk w Manchesterze – w kolejnej odsłonie serii o ważnych i znaczących dla punk rocka miejscach, przedstawiamy historię dwóch legendarnych miejscówek z Manchesteru.
  • Przybysze z Methaplanety cz. 3 – kolejne losy dwóch dziwolągów z SUICIDE, siejących hałas w obdartych i zaśmierdziałych spelunach Nowego Jorku…

CZYTAM, WIĘC JESTEM

  • 9 stron z recenzjami zinów, pism, broszur i książek…

WHAT’S THAT NOISE?!

  • 44 strony muzycznych recenzji na wszelkich nośnikach…
A4
FORMAT
276
STRONY
40PLN
CENA

ZAMÓWIENIA

CHAOS W MOJEJ GŁOWIE
chaoswmojejglowie@o2.pl
NO PASARAN RECORDS
nopasaran@nopasaran.pl

DYSTRYBUCJA

BLACK WEDNESDAY RECORDS

D.I.Y. KOŁO RECORDS

SCREAM RECORDS

UP THE PUNX RECORDS

N.I.C./TRUJĄCA FALA