Ultra Chaos Piknik - Małgorzata Wasilewska Fotografia
Ultra Chaos Piknik - Aneta Adamiak
Ultra Chaos Piknik - Małgorzata Wasilewska Fotografia
Ultra Chaos Piknik - Among Scratches

CHAOS W MOJEJ GŁOWIE #29 – LATO 2024

Chaos w Mojej Głowie #29 - lato 2024

Chaos w Mojej Głowie #29 – lato 2024 (format A4 / 256 strony / cena: 40PLN + przesyłka)

WYWIADY

– HEIMATLOS – legenda francuskiej sceny hardcore w latach 80. O historii kapeli, o muzyce, o rodzącej się scenie hc we Francji i wielu ciekawych sytuacjach opowiadają basista Jean-Claude i gitarzysta François.
– ABADDON – tego zespołu nie trzeba nikomu przedstawiać. Kolejna legenda, tym razem polskiego hc-punka. Wokalista Kiki i perkusista Perełka opowiadają o historii zespołu, trasie po Jugosławii, o występie w Nowym Jorku oraz o swoich planach na przyszłość.
– SCRAPS – kolejna ikona francuskiego hardcore’a, która gra do dzisiaj! O przeszłości, przyszłości i teraźniejszości zespołu opowiada wokalista kapeli David Dutriaux aka Daveman, który również udziela się w NATIONS ON FIRE.
– ILLYA – jeden ze świeżych japońskich zespołów grających świetnego hc/punka w charakterystycznym dla tego kraju stylu, ale również oryginalnego i ciekawego. Perkusista Anton opowiada o kapeli i specyfice życia w Japonii.
– THE ARSON PROJECT – ta szwedzka grindcore’owa horda jest już aktywna od dwóch dekad i niedawno wydała nowy album pt. „God Bless”, o którym opowiada wokalista Niklas Larson!
– KNIGHTS OF RAIN – black metalowy projekt z Berlina, który jest tworzony od a do z, oraz później miksowany i masterowany tylko i wyłącznie przez jedną osobę – Petrichora.
– KRANG – czeski melodyjny punk, grają od 9 lat i odwiedzili do tej pory kawał Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Izrael i Japonię. Jest też już ich najnowsza płyta, a o tym wszystkim opowiada Stanislav Holiš, basista zespołu KRANG.
– CIVILIAN THROWER – Europa grindcorem zawsze stała, a francuski CIVILIAN THROWER to jeden z kolejnych, niezwykle ciekawych przedstawicieli ekstremy. W zeszłym roku wydali sporo nowego materiału.
– URBICYD – całkiem nowa kapela na wrocławskiej scenie crust/punk, chociaż zasilana przez weteranów z kilku innych znanych kapel. Właśnie ukazał się ich split LP z BLISS.
– NAMELESS CREATIONS – warszawski zespół, który muzycznie krąży po orbicie death rocka, brudnego proto-punka i post punka, w dodatku wszystko to zanurzone jest w bagnistym i mrocznym klimacie niczym ze starych horrorów i filmów grozy klasy B. W zeszłym roku Antena Krzyku wypuściła ich świetny album „Plague Party”.
– DYBUK – gitarzysta i wokalista THE ANALOGS, Kamil, opowiada o swoim pobocznym projekcie. Ich muzyka to soczysty i brudnawy hardcore punk, choć sami twierdzą, iż jest to black metal punk! W zeszłym roku wyszedł ich album „Pożoga”.
– SLAVENKUST – trójka dzieciaków z Bielska-Białej, która wymiata niesamowity crust/death metal na power violence’owych resorach! Właśnie ukazał się ich split LP z zespołem SUROWICA.
– SUROWICA – crust-punkowi przedstawiciele sceny wołowskiej, którzy wypracowali swój własny styl muzyczny. Najnowsze wydawnictwo zespołu to split LP z SLAVENKUST.
– SCRÜDA – barbarzyńskie klimaty, bojowe nastroje i rozpędzona mieszanka crust punka i metalu. Tak w skrócie brzmi przepis na trójmiejską SCRÜDĘ. Na koncie mają demo „Barbarian State Of The Mind”.
– GESTAS – kapela, która pojawiła się niedawno, a ich muzyka to fuzja punka/grindu i metalu. W zeszłym roku wypuścili materiał pt. „Ani do tańca, ani do różańca”.

ROZMOWY NIEKONTROLOWANE

– „Dopóki znajduję w tym inspirację, wszystko toczy się dalej” – Tamas znany z węgierskich zespołów TROTTEL, MARINA REVUE, A TALAYAPA PROJECT czy z prowadzenia wytwórni Trottel Records, opowiada, co u niego słychać.
– „To nie tak, że nienawidzę BORN AGAINST” – to powiedział Sam McPheeters, siła napędowa tego zespołu. Aktywny uczestnik sceny lat 90., wydawał zina „Dear Jesus” i prowadził label o nazwie Vermiform Records. Dziś jest pisarzem, autorem dwóch powieści.
– „Larmo za dychę!” – pod tą nazwą kryje się seria imprez w Katowicach, o których opowiada ich współorganizator Bodzio. Potężna frekwencja, niska średnia wieku i ogromne zaangażowanie!
– „Zamiast wytykać palcem i ośmieszać, wolę rozmawiać, edukować i inspirować” – Paweł Zawiślak grał kiedyś w dwóch łódzkich kapelach, dzisiaj mieszka w Australii, jest rysownikiem, od wielu lat straight edge, jest weganem, który aktywnie działa w obronie praw zwierząt. Przygotował nam wyśmienitą hardcore’ową grafikę na okładkę!
– „Bądź zmianą” – Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Teraz Rocka”, dziennikarz radiowy prowadzący audycję „Radioaktywni” w Radiu Nowy Świat. Opowiada o świecie mediów, o swojej pracy, o wywiadowanych ikonach z muzycznego świata i świata polityki, oraz dlaczego widuje się go w TV w koszulkach punkowych kapel.
– „Musi być brud!” – Gustaw Lalicki szerzej znany jako Gucio był jednym z animatorów punkowego życia w Rzeszowie, robił koncerty, wydawał ziny, kasety czy w końcu chwycił za mikrofon w STRADOOM TERROR, chyba pierwszej kapeli crust punkowej na Podkarpaciu. Dzisiaj nadal aktywny na scenie D.I.Y. – wydaje zina „The Naturat”, którego najnowszy numer właśnie się ukazał!
– 924 Gilman w Berkeley – w poprzednim numerze „Chaosu” opowiedzieliśmy historię legendarnego 924 Gilman w Berkeley. W tym numerze na nasze pytania odpowiada Alex Botkin, jeden z wolontariuszy zarządzających tą legendarną miejscówką.
– „Funkcjonuję w obrębie sceny punk i nigdzie się stąd nie wybieram” – Sławek, perkusista zespołów S.A.T.A.N, KATHAA, ROMEO MUST DIE, wydawca zinów „Mane Thekel Fares” i „Remains”. Opowiada o swoim muzycznym życiu, o swoich kapelach oraz o swoich podróżach autostopem.

SPOŁECZEŃSTWO

– „Parę słów o alkoholizmie w Polsce, czyli jak przegrywamy z alkoholowym lobby” – poruszamy temat nadużywania alkoholu w naszym kraju.

AUTONOMIA

-„ Terra Incognita wolności” – Rewolucja kurdyjska w autonomii Rożawy i budowanie społeczeństwa demokratycznego.

RUCH ANTYŁOWIECKI

– „Dzikie zwierzęta giną w lasach, nie w Internecie” – kolejny przerażający raport o poczynaniach myśliwych, kół łowieckich, polityków i policji. Walka trwa!

FOOD NOT BOMBS

– Jedzenie Zamiast Bomb – Kraków – tamtejsi aktywiści opowiadają o swoje działalności, o tym z jakimi borykają się problemami i jak im się to wszystko udaje dopiąć na ostatni guzik, i że warto pomagać.

NO BORDERS TEAM

– „Polityka zarządzania migracją to sprawa nas wszystkich, to sprawa społeczna” – rozmowa z kolektywem No Borders Team o dość złożonym temacie emigracji, sytuacji na granicy i samych emigrantach.

LEKSYKON ANARCHISTEK I ANARCHISTÓW

– „Anarchistyczny Papillon” – Clément Duval – złodziej, anarchista, zesłaniec, uciekinier…

HISTORIA

– „Zuchwałe ucieczki z socjalistycznej Czechosłowacji” – Niesamowite historie! Ludzka wyobraźnia nie zna granic, jeśli chce się uciec i rozpocząć nowe życie z dala od komunistycznego reżimu.

NA KRAŃCACH ŚWIATA

– „Poznaniak w Indiach… I nie tylko! – Tomasz Matysiak, znany bardziej jako Matoł, opowiada nam o swoich doświadczeniach podróżniczych po Indiach, ale również o wypadach w inne ciekawe i inspirujące miejsca.

HAŁAS W NASZYCH GŁOWACH

– Czarny metal czarnej flagi – kolejny przegląd wydawnictw podziemnej sceny anarchistycznego i antyfaszystowskiego black metalu i jego pochodnych.
– Punk rock zmarnował mi życie, Vol. XXII – kolega Grzester, jak zawsze, proponuje nam zapoznać się lub przypomnieć sobie o świetnych składankach z lat 80., tych bardzo znanych i tych mniej znanych.
– „Noise Not Music – czwarta i ostatnia część przekrojowej historii japońskiego hardcore punka, tym razem sporo informacji o zespołach, które grają obecnie w Japonii.
– „Zrób sobie własną gazetę!” – pierwsza część cyklu o zinoróbstwie, o historii zinów w Polsce, Wielkiej Brytanii czy USA. O znaczeniu, jakie ziny miały dla ówczesnej punkowej społeczności.
– „Wyznawcy basu albo trzeba wybudować hacjendę” – kolejna fascynująca historia o funk post-punku, jego bohaterach, jego korzeniach i oddziaływaniu, z ulicznymi zamieszkami w tle.

NA TRASIE

– „WITCHRITE na angielskiej ziemi” – relacja z kilku koncertów w Wielkiej Brytanii tej thrash-crustowej hordy, która zamiotła tamtejszą publikę!
– „MORON’S MORONS In The USA” – świetnie napisana relacja z podróży po Stanach, gdzie warszawiacy zagrali kilkanaście koncertów, w tym w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Bostonie czy Chicago.

CZYTAM, WIĘC JESTEM

– Aż 9 stron recenzji książek, zinów, broszurek, pism i gazet.

WHAT’S THAT NOISE?!

– Ponad 150 recenzji winyli, płyt kompaktowych i kaset z szeroko pojętą muzyką niezależną.

KOLUMNY

– Jedenaście kolumn napisanych przez osoby związane z polską sceną DIY hardcore punk.

A4
FORMAT
256
STRONY
40PLN
CENA

PREMIERA 28/29 czerwca 2024 Ultra Chaos Piknik #15 Żelebsko k/Biłgoraja.

ZAMÓWIENIA

CHAOS W MOJEJ GŁOWIE
chaoswmojejglowie@o2.pl
NO PASARAN RECORDS
nopasaran@nopasaran.pl

DYSTRYBUCJA

BLACK WEDNESDAY RECORDS

D.I.Y. KOŁO RECORDS

SCREAM RECORDS

STRADOOM

NIKT NIC NIE WIE

UP THE PUNX RECORDS

N.I.C./TRUJĄCA FALA

PASAŻER

CARAMBA RECORDS

ZIMA RECORDS

HARDCORE TATTOO